Блог > ДВОНАПРАВЛЕНИЙ ЛІЧИЛЬНИК ДЛЯ «ЗЕЛЕНОГО» ТАРИФУ: НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН І ЯК ПРАЦЮЄ?

ДВОНАПРАВЛЕНИЙ ЛІЧИЛЬНИК ДЛЯ «ЗЕЛЕНОГО» ТАРИФУ: НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН І ЯК ПРАЦЮЄ?

Двунаправленный счетчик для зеленого тарифа
28
Жовтень

Законодавство України сприяє виробництву екологічно чистої електроенергії з альтернативних джерел, купуючи її у приватних осіб та підприємців за вигідним «зеленим» тарифом. І це чудово мотивує наших громадян користуватися перевагами сонячної генерації. Сонячна енергетика в Україні стрімко розвивається – від введених 3 МВт у 2010 р. до 6320 МВт потужностей усіх сонячних електростанцій (СЕС), збудованих у 2020 р.

Раціональність інвестицій очевидна. Розглядаючи СЕС як додаткове джерело доходу, варто знати, що для цієї мети підходять два типи станцій — мережева та гібридна. Кожна з них має специфічний набір обладнання, основним із яких є сонячні панелі та інвертори. Але є інші, додаткові компоненти, які забезпечують ваш прибуток від продажу електроенергії в енергосистему. Двонаправлений лічильник для «зеленого» тарифу – один із них.

Зміст статті

как работает двунаправленный счетчик электроэнергии

Що таке двонаправлений лічильник електроенергії?

Двонаправлений лічильник електроенергії – це пристрій, який вимірює кількість електроенергії в мережах змінного струму (кВт·год). Термін «двонаправлений»відноситься до того факту, що прилад може вимірювати потік електрики у двох напрямках – веде облік споживаного струму, а також відданого в мережу. Його встановлення – обов’язкова умова для оформлення «зеленого» тарифу.

Якщо у вас немає двонаправленого лічильника, ваш пристрій не зможе вимірювати експортовану сонячну енергію, і тому доведеться купити новий. Якщо у вас є двонаправлений лічильник, його просто потрібно перепрограмувати.

Однонаправлений та двонаправлений лічильник: у чому різниця?

Однонаправлений та двонаправлений лічильники призначені для вимірювання кількості енергії в кіловат-годинах. Різниця полягає в тому, що однонаправленї пристрої вимірюють лише електроспоживання, а двонаправлені ведуть паралельно два виміри – облік спожитої е/е та енергії, яка надходить у загальну електромережу для продажу.

У разі використання власником станції звичайного однонаправленого лічильника, він не тільки втратить дохід, а й зазнаватиме збитків від СЕС. Однонаправлений прилад враховує всю сумарну е/е, яка проходить через нього без урахування її напряму, у тому числі віддану в мережу.

Як працює двонаправлений лічильник електроенергії?

Електричні лічильники для «зеленого» тарифу мають різну функціональність, інтерфейс та символи на дисплеї. Технічні характеристики та позначення, як правило, докладно описані в інструкції з експлуатації.

Напрямок енергії може бути зображений стрілками, кодами або, наприклад, у такому вигляді:

 • “+” – імпорт (споживання);
 • “-” – експорт (генерація).

Індикатор працює миттєво та змінює напрямок та/або швидкість.

Прості моделі лічильників для «зеленого» тарифу враховують потужність (активну та реактивну) у мережах змінного струму у двох напрямках та деякі основні параметри. Вид обліку – комерційний, під систему АСКОЕ.

Багатофункціональні двонаправлені лічильники нового покоління є програмованими електронними пристроями з розширеними функціональними можливостями, що забезпечують:

 • вимірювання електричної енергії та потужності;
 • запис графіків навантаження;
 • моніторинг та контроль параметрів електричної мережі;
 • автоматичне зчитування та архівацію даних вимірювань, у т.ч. у складі АСКОЕ;
 • налаштування та оперативна зміна багатьох функцій у процесі експлуатації.

Яку модель ви виберете, просту або багатофункціональну, особливого значення не має. Зупиніть вибір на якісному виробі надійного виробника. Двонаправлений лічильник – це обладнання, яке дозволяє вам заробляти на пільговому «зеленому» тарифі.

счетчики для зеленого тарифа сертифицированные в украине

Двонаправлені лічильники електроенергії: що потрібно для оформлення «зеленого» тарифу?

Крім встановлення двонаправленого лічильника, оформлення «зеленого» тарифу включає підготовку низки документів, погодження та інші процеси:

 1. Заява на приєднання генерації має бути подана після встановлення СЕС.
 2. Параметри генерації мають відповідати специфікаціям лічильника.
 3. Устаткування, що генерує, повинно відповідати технічним вимогам до енергопостачання, підключення до мереж, умов безпеки.

Реконструкцію вузла обліку із встановленням лічильника для «зеленого» тарифу виконує обленерго після розгляду заяви та перевірки об’єкта.

Однофазний лічильник для «зеленого» тарифу

Однофазний двонаправлений лічильник призначений для вимірювання змінного струму в однофазній мережі напругою 220 В. Їх застосовують у будинках, квартирах, офісах, дачах із незначним навантаженням. Як правило, 1-фазний пристрій вимірює та виводить на екран основні параметри: експорт та імпорт активної енергії, струм, напруга, максимальне навантаження.

Трифазний лічильник для «зеленого» тарифу

Трифазний двонаправлений лічильник застосовується для вимірювання змінного струму в трифазній мережі напругою 380 В. Трифазна мережа застосовується в будинках та на виробництві з потужним 3-фазним побутовим/промисловим навантаженням. Наприклад, електроопалення, кондиціонери, двигуни, електроінструменти.

Залежно від модифікації може виконувати як вимірювання потужності у двох напрямках, так і забезпечувати розширені функції з можливістю програмування.

Лічильники для «зеленого» тарифу сертифіковані в Україні

Лічильники для «зеленого» тарифу мають бути сертифіковані та відповідати вимогам законодавчих нормативних актів та національним стандартам України:

 • технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого Постановою КМУ № 94 від 13 січня 2016 року;
 • ДСТУ 62052-11, ДСТУ 62053-21, ДСТУ 62053-22, ДСТУ 62053-23.

Лічильник має бути визнаним придатним до експлуатації. Монтаж, демонтаж, пломбування повинні здійснюватися лише організаціями та особами, які мають на це повноваження.

Останні новини
ДОМАШНЯ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ТИПИ
16
Листопад

ДОМАШНЯ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ТИПИ

Домашня сонячна електростанція – це енергогенеруючий об’єкт, що використовує пряме перетворення енергії сонця на електрику. В даний час спостерігається стрімке зростання будівництва СЕС для приватних будинків, яке зумовлене такими економічними факторами: підвищенням цін традиційні джерела...

Детальніше
СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ ДЛЯ ДОМУ: ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ
12
Листопад

СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ ДЛЯ ДОМУ: ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ

В даний час у всьому світі зростає тенденція повною мірою використовувати доступні відновлювані джерела енергії для виробництва електроенергії в малих та середніх масштабах. При цьому виробництво електрики з використанням енергії сонця відіграє важливу роль —...

Детальніше
БУДІВНИЦТВО СОНЯЧНИХ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ: ОСНОВНІ ЕТАПИ ТА ОСОБЛИВОСТІ
10
Листопад

БУДІВНИЦТВО СОНЯЧНИХ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ: ОСНОВНІ ЕТАПИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

Спорудження сонячних електростанцій розвивається швидкими темпами. Енергія сонця стає все більш конкурентоспроможною завдяки зниженню витрат і постійному вдосконаленню технологій. В Україні у 2020 році було введено в експлуатацію 6320 МВт потужностей, з яких 712 МВт...

Детальніше
МОНОКРИСТАЛІЧНІ ЧИ ПОЛІКРИСТАЛІЧНІ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ – ЩО КРАЩЕ?
02
Листопад

МОНОКРИСТАЛІЧНІ ЧИ ПОЛІКРИСТАЛІЧНІ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ – ЩО КРАЩЕ?

Приймаючи рішення щодо купівлі монокристалічних або полікристалічних сонячних панелей, необхідно визначитися з метою їх застосування та характеристиками. У цій статті ми докладно розповімо про технологію виготовлення кремнію для полі та монокристалічних сонячних панелей, їх особливості,...

Детальніше
ДВОНАПРАВЛЕНИЙ ЛІЧИЛЬНИК ДЛЯ «ЗЕЛЕНОГО» ТАРИФУ: НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН І ЯК ПРАЦЮЄ?
28
Жовтень

ДВОНАПРАВЛЕНИЙ ЛІЧИЛЬНИК ДЛЯ «ЗЕЛЕНОГО» ТАРИФУ: НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН І ЯК ПРАЦЮЄ?

Законодавство України сприяє виробництву екологічно чистої електроенергії з альтернативних джерел, купуючи її у приватних осіб та підприємців за вигідним «зеленим» тарифом. І це чудово мотивує наших громадян користуватися перевагами сонячної генерації. Сонячна енергетика в Україні...

Детальніше
ВУЛИЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ НА СОНЯЧНИХ БАТАРЕЯХ: ТИПИ, ОСОБЛИВОСТІ ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ЗАСТОСУВАННЯ
25
Жовтень

ВУЛИЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ НА СОНЯЧНИХ БАТАРЕЯХ: ТИПИ, ОСОБЛИВОСТІ ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ЗАСТОСУВАННЯ

Вуличне освітлення на сонячних батареях – відмінне мобільне рішення для освітлення невеликої території. Ідеально підходить для освітлення двору, вулиці, будинку, доріжки, веранди, спортивних майданчиків, площ. Застосовуються в ландшафтному дизайні, парках і садах. Зміст статті Світильники...

Детальніше
ІНСОЛЯЦІЯ: ВПЛИВ НА ВИРОБНИЦТВО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ СОНЯЧНИМИ ПАНЕЛЯМИ
20
Жовтень

ІНСОЛЯЦІЯ: ВПЛИВ НА ВИРОБНИЦТВО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ СОНЯЧНИМИ ПАНЕЛЯМИ

Експерти та провідні світові агентства прогнозують в найближчі 15-20 років ріст ринку альтернативної енергетики. Електроенергія, вироблена з енергії сонця стає для споживачів все більш вигідною. А це, в свою чергу, збільшує попит на установку сонячних...

Детальніше
ГНУЧКІ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ЗАСТОСУВАННЯ
06
Жовтень

ГНУЧКІ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ЗАСТОСУВАННЯ

Гнучкі сонячні панелі – різновид панелей, які відносяться до типу «тонкоплівкові». Принцип їх роботи такий же як моно і полікристалічних пристроїв і заснований на фотоелектричному ефекті. Є відмінним мобільним варіантом для забезпечення чистою відновлюваною енергією,...

Детальніше