Отримати детальний розрахунок

ЗАКОН 10357: «ЗЕЛЕНИЙ» ТАРИФ ДЛЯ ДОМАШНІХ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ 

15
Лютий

У серпні 2019 року до законодавства України було внесено важливі зміни щодо врегулювання виробництва електроенергії приватними домогосподарствами. Йдеться про проект закону 10357, зареєстрований для розгляду у Верховній Раді 03.06.2019 року. Після набуття чинності, цей документ ідентифікується як законодавчий акт №2755-VIII від 11.07.2019 про внесення змін до Закону України «Про альтернативні джерела енергії». У статті розглянемо головні тези даного законопроекту.

Содержание статьи:

Наземні сонячні електростанції – що змінилося?

Автори закону 10357 з метою стимулювання генерації електрики з енергії сонця залишили в силі дію «зеленого» тарифу для наземних сонячних електростанцій. У статті 9-1 Закону виключили умову обов'язкового розташування на дахах та фасадах будинків генеруючих установок приватних домогосподарств, для яких встановлюється «зелений» тариф (ЗТ). Наразі діє єдиний тариф для власників СЕС приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт незалежно від місця їх встановлення.

Величина зеленого тарифу для електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, визначається як величина роздрібного тарифу для споживачів ІІ класу напруги, зафіксована станом на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт ЗТ. Для сонячних станцій приватних домогосподарств ставка ЗТ становить:

 • 0,164 євро без ПДВ за 1 кВт•год. — при введенні станції в експлуатацію в період 2020-2024 р.;
 • 0,14 євро без ПДВ за 1 кВт•год. при введенні об'єкта в експлуатацію з початку 2025 до кінця 2029 р.

Наземные солнечные электростанции

Коефіцієнт «зеленого» тарифу — що це таке та як він визначається?

Коефіцієнт зеленого тарифу — спеціальний коефіцієнт, який враховується щодо ЗТ для електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Він визначається за таблицями, наведеними у Законі України «Про альтернативні джерела енергії» та залежить від:

 • потужності генеруючої установки;
 • року введення в експлуатацію;
 • категорії генеруючого об'єкта - електростанції фізичних осіб (приватних домогосподарств)/споживачів та енергетичних кооперативів/юридичних осіб (підприємств);
 • місця встановлення СЕС – лише для юридичних осіб;
 • виду джерела енергії – сонця, вітру, води.

Для генеруючих об'єктів приватних домогосподарств, коефіцієнти «зеленого» тарифу, починаючи з 2013 року, наведені в таблиці нижче.

коефіцієнти «зеленого» тарифу

10357 закон: робимо правильні висновки

Загалом №10357 закон сприяє розвитку альтернативної енергетики, зокрема виробництву електроенергії сонячними електростанціями приватних домоволодінь. «Зелений» тариф встановлено до 1 січня 2030 року та його мінімальний розмір зафіксовано у євро за офіційним валютним курсом Нацбанку станом на 1 січня 2009 року.

Очевидно, що чим раніше ви встановите домашню сонячну електростанцію, тим швидше вона окупиться і тим економічно вигіднішими будуть ваші фінансові вкладення. Важливо пам'ятати, що при укладенні договору на «Зелений» тариф його ціна за кВт•год фіксується станом на рік встановлення електростанції, і буде дійсною до кінця 2030 року.

Будівництво СЕС для свого будинку – завжди раціональна інвестиція, оскільки:

 • ставка ЗТ в Україні одна із найвищих у Європі;
 • Україна має гарне географічне розташування щодо рівня інсоляції;
 • швидка окупність - близько 3-4,5 років, після окупності ви матимете чистий прибуток довгі роки;
 • низькі експлуатаційні витрати та тривалий термін експлуатації сонячних панелей – понад 25 років.

Звертайтеся до фахівців для вибору найбільш відповідного варіанта СЕС для вас і почніть користуватися перевагами доступного, екологічно чистого та відновлюваного джерела енергії – сонця.

Останні новини