Блог > ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ ККД СОНЯЧНИХ ПАНЕЛЕЙ?

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ ККД СОНЯЧНИХ ПАНЕЛЕЙ?

кпд солнечных панелей
26
Липень

Коефіцієнт корисної дії або ККД сонячних панелей – один з основних параметрів, за яким можна судити про їхню якість. Це характеристика ефективності системи, яка визначається як відношення потужності, що виробляється сонячним елементом, до потужності падаючого випромінювання: ƞ = Рmax / Pпад * 100%. Іншими словами, якщо ви встановили панель 500 Вт, це не означає, що ви отримаєте від неї таку ж потужність при будь-яких умовах.

Ефективність сонячних батарей (вони ж фотоелектричні панелі або модулі) залежить від багатьох чинників:

 • якість елементів і використовуваних при їх виробництві матеріалів і обладнання;
 • спектр і інтенсивність випромінювання сонця;
 • орієнтація панелей до сонячного світла;
 • регіон установки відповідно до рівня сонячної інсоляції;
 • спосіб монтажу;
 • надмірний нагрів панелі;
 • втрати в проводах, інверторі, контролері;
 • фізичний знос в процесі експлуатації.

З перерахованих факторів є ті, на які ми вплинути не можемо. Однак в наших силах вибрати продуктивну панель виходячи з її характеристик.

Зміст статті

ККД сонячних батарей

Щоб розібратися в основних факторах, що впливають на ККД, слід спочатку зрозуміти як працює сонячна батарея.

Батареї складаються з сонячних елементів (СЕ), поміщених в раму. Так як один елемент не виробляє достатньої кількості е/е, їх збирають в панелі. Панель являє собою фотоелектричний генератор, що складається зі скляної плити, сонячних елементів між герметизуючим матеріалом і нижнього шару скла або плівки.

СЕ виробляє електрику, коли освітлюється світлом. Залежно від інтенсивності інсоляції, сонячна електростанція виробляє різну кількість е/е. ККД сонячних батарей коливається від 8 до 22% – саме таку кількість сонячного світла, поглиненого елементом, буде трансформовано в електрику.

ККД є головним параметром, за яким можна порівняти ефективність фотоелектричних панелей. Крім регіону установки і інтенсивності випромінювання, є чинники і параметри СЕС, враховуючи які ви зможете підвищити в цілому ефективність системи.

 1. Типи панелей. По кристалічному складу поглинаючого матеріалу найбільше застосування отримали кремнієві панелі трьох видів:
 • монокристалічні – виготовлені з надчистого кремнію, їх ККД становить до 22%;
 • полікристалічні – застосовується чистий або очищений кремній, відходи надчистого кремнію, ККД в межах 14-17%;
 • тонкоплівкові з аморфного кремнію з ККД 5-8%.
 1. Нахил фотомодулів до горизонтальної поверхні повинен бути під певним кутом і враховувати координати сонця. Найкращі умови для генерації будуть при розташуванні панелей перпендикулярно сонячному світлу. На практиці модулі не перебувають під оптимальним кутом – вони зафіксовані в певному положенні і не можуть стежити за рухом сонця протягом дня і за сезонними варіаціями кута нахилу. Проте, можна використати сонячні трекери, які будуть здійснювати стеження за положенням сонця.
 2. Якщо говорити про ефективність всієї електростанції, слід також звертати увагу на ККД інших елементів. Для контролерів і інверторів ККД повинен бути від 95%. Якщо ККД інвертора нижче 85%, це означає, що 15-20% від загальної потужності панелей будуть працювати на втрати в інвертор.

Важливо враховувати потужність, репутацію і гарантії виробника, а також мету застосування. У будь-якому випадку, можна звернутися за підтримкою до професіоналів.

новые солнечные технологии

Нові сонячні технології

У сонячній енергетиці постійно ведеться робота по підвищенню ефективності, і здешевлення виготовлення сонячних елементів:

 1. Для створення високопродуктивних СЕ одним з перспективних матеріалів є арсенід галію (GaAs). Коефіцієнт корисної дії таких елементів досить високий і становить близько 28%.
 2. Гібридні технології поєднують переваги кристалічного і аморфного кремнію. Оскільки кожен з них найбільш продуктивно перетворює різні частини спектра світла, використання таких елементів дозволяє підвищити загальний ККД СЕ.

Багато хто задається питанням як подивитися ККД і інші параметри сонячних панелей. Всі основні характеристики вказані в технічній документації (паспорті) обладнання, в інтернет-магазині або на сайті виробника.

Останні новини
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ ДЛЯ ДОМУ
21
Вересень

СКІЛЬКИ ПОТРІБНО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ ДЛЯ ДОМУ

Сонячна енергетика займає надійні позиції в загальному виробленні електроенергії України. У 2020 році було встановлено СЕС сумарною потужністю 6320 МВт, що на 1395 МВт перевищило попередній рік. Частка електрики, виробленої з енергії сонця, в загальній...

Детальніше
ОКУПНІСТЬ СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ І СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ
17
Вересень

ОКУПНІСТЬ СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ І СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ

На земну поверхню потрапляє величезна кількість сонячної енергії. Сонце постачає 99,98% всієї енергії Землі, 0,02% – геотермальна. Річний сумарний потік енергії сонця на території України становить від 1187 до 1405 кВт/кв.м.*год. Всі області України придатні...

Детальніше
ВИРОБНИЦТВО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ
15
Вересень

ВИРОБНИЦТВО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ

В останні роки технології використання енергії сонця значно просунулися вперед у всьому світі у зв’язку з необхідністю екологічності, захисту нашої планети, використання поновлюваних джерел енергії. Фотоелектричні установки отримали неймовірну популярність на приватному ринку житлових будинків...

Детальніше
СКІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ ВИРОБЛЯЄ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ В ДЕНЬ
10
Вересень

СКІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ ВИРОБЛЯЄ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ В ДЕНЬ

У сонячних електростанціях застосовуються фотоелектричні технології, що дозволяють отримувати електрику з енергії сонця. Всі фотоелектричні системи індивідуальні і важко сказати точно, скільки електроенергії буде виробляти саме ваша. У цій статті ми детально розберемося, як розрахувати...

Детальніше
ЯК ПРАЦЮЄ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ
20
Серпень

ЯК ПРАЦЮЄ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ

Сонячна електростанція (СЕС) – це інженерна споруда, що перетворює сонячне світло в електричну енергію. Яким чином це відбувається і як працює сонячна електростанція – читайте в цій статті. Для виробництва електрики з енергії Сонця існують...

Детальніше
ЩО КРАЩЕ — ВІТРОГЕНЕРАТОР ЧИ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ?
18
Серпень

ЩО КРАЩЕ — ВІТРОГЕНЕРАТОР ЧИ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ?

Щоб розібратися, що краще – вітрогенератор чи сонячна батарея, необхідно усвідомити особливості їх роботи, а також проаналізувати початкові інвестиції та окупність систем. Для цих установок загальною є використання енергії відновлюваних джерел для виробництва електроенергії. Механізм...

Детальніше
НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ
14
Серпень

НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ

Сонячні електростанції в Україні почали стрімко будувати з 2010 року. За рік до цього почав діяти “зелений” тариф для стимулювання виробництва електроенергії з використанням енергії альтернативних джерел. У 2010 році було введено в експлуатацію СЕС...

Детальніше
З ЧОГО ВИГОТОВЛЯЮТЬ СОНЯЧНІ БАТАРЕЇ?
10
Серпень

З ЧОГО ВИГОТОВЛЯЮТЬ СОНЯЧНІ БАТАРЕЇ?

Сонячна батарея – це об’єднання фотоелектричних перетворювачів, які перетворюють енергію сонця в постійний електричний струм. Нижче наведено опис складу, структури і з чого саме зроблені сонячні батареї для забезпечення їх ефективної та надійної роботи. Зміст...

Детальніше