Отримати детальний розрахунок

СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ І ГРАД

Солнечные панели и град
07
Лютий

Чи стійкі сонячні панелі до граду? Це питання непокоїть практично всіх людей, які планують встановити для будинку чи бізнесу сонячну електростанцію. Сумніви виникають через особливості конструкції та матеріалу батарей – зверху вони покриті скляною плитою, яка захищає фотоелектричні елементи від зовнішніх впливів.

Провідні виробники проектують, виробляють та випробовують сонячні панелі таким чином, що вони забезпечують надзвичайну міцність до механічних пошкоджень.

Зміст статті

Град та сонячні панелі: стандарти і норми

Щоб визначити, чи град зможе побити сонячні панелі, виробники тестують їх відповідно до вимог міжнародного стандарту IEC 61215-1-1:2016.

В Україні розроблено та затверджено наступні стандарти:

 • ДСТУ 8328:2015 Геліоенергетика. Модулі фотоелектричні. Загальні технічні вимоги;
 • ДСТУ 60904-2:2018 Фотоелектричні прилади. (IEC 60904-2:2015, ІDT).

Провідні світові виробники проводять кілька етапів тестування, яке замовляється у спеціалізованих організацій. Найавторитетнішою з них визнано міжнародну групу компаній TÜV Thüringen. Її діяльність полягає у забезпеченні перевірок, а також підтвердження відповідності продукції міжнародним та європейським стандартам і нормам. Таким чином надійні виробники підтверджують відповідність своїх товарів найвищим вимогам безпеки та якості, та демонструють свою відповідальність і конкурентоспроможність.

TÜV Thüringen e.V. з головним офісом у Німеччині має також представництва у багатьох країнах. В Україні її єдиною філією є ТОВ «ТЮФ Тюрінген Україна».

Какой удар выдерживают солнечные панели

Який удар витримують сонячні панелі?

Щоб захист сонячних батарей від граду був ефективним, їх виготовляють із надійного загартованого скла. Часто батареї бувають міцнішими за дах, на якому вони встановлені.

Листове скло не здатне витримати навіть невеликий град, і сонячні панелі можуть вийти з ладу. Раніше його використовували для полегшення ваги важких кремнієвих модулів, але з початком виробництва тонкоплівкових (аморфних) панелей, необхідність застосування листового скла відпала.

Стійкість до граду та інших механічних впливів перевіряється за певним регламентом:

 • випробувану панель закріплюють на вертикальній стійці;
 • із пневматичної гармати або пружинної установки починають обстрілювати зразок підготовленими крижаними кульками;
 • стандартними умовами випробувань є градини діаметром 25 мм та вагою 7,53 г при швидкості обстрілу 23,0 м/с;
 • для спеціальних умов передбачено тестування сонячних панелей градом 35 мм - 75 мм зі швидкістю 27,2 м/с - 39,5 м/с;
 • час між вильотами має бути не більше ніж 60 с;
 • місця ударів - кути та краї випробуваної панелі, місця над кожним фотоелементом та їх з'єднаннями, біля комутаційних шин, над монтажними елементами та комутаційною коробкою.

Зразки пройшли випробування, якщо відсутні видимі механічні ушкодження, максимальна потужність знизилася трохи більше 5%, опір ізоляції перебуває у межах норми.

Як захистити сонячні батареї від граду?

Как защитить солнечные батареи от града

Існує кілька способів, як захистити сонячні батареї від граду:

 1. Готові чохли - ними закривають батареї у разі ймовірності сильної грози, шторму, снігопаду. Слід мати на увазі, що такі чохли обмежують або припиняють доступ світла, що впливає на зниження генерації. Щоб цього не сталося, вам знадобляться ранні сповіщення про зміну погоди. Існує ціла низка погодних додатків, які ви можете завантажити на свій смартфон.
 2. Інший спосіб забезпечити захист сонячних панелей від граду передбачає встановлення на певній висоті дротяної сітки. Слід зазначити, що ця конструкція також може вплинути на ефективність виробництва е/енергії, тому її доцільно встановлювати у разі непогоди, що насувається.
 3. Трекери з вертикально- та горизонтально-рухливими механізмами, обладнані метеостанціями. При наближенні несприятливих погодних умов вони автоматично переорієнтують систему модулів в оптимальному напрямку і під потрібним кутом з метою мінімізації пошкоджень від граду, поривів вітру, піщаних бур.

Захист сонячних панелей

Хороший спосіб забезпечити безпеку та захист сонячних панелей від непередбачуваних сюрпризів природи або від рук вандалів – оформити страховку. У цьому випадку при пошкодженнях СЕС можна буде отримати виплату від страхової компанії.

В Україні рідко буває аномально сильний град, здатний зламати сонячну батарею. Але якщо на неї впаде великий камінь або цегла, то поверхня, швидше за все, пошкодиться. Скло при цьому покриється мережею дрібних тріщин.

Нас часто запитують: «Як уберегти сонячну панель від граду?» Правильно встановлені панелі не повинні ушкоджуватись. Крім того, більшість панелей сертифіковані та випробувані на стійкість до граду середнього розміру, якщо вони придбані у надійного постачальника та ви купуєте відомий та надійний бренд.

Останні новини