Зміст статті:
Розташування сонячних панелей є важливим аспектом ефективної роботи фотоелектричної системи, оскільки розташування безпосередньо впливає на те, скільки сонячної енергії може конвертуватися в електричний струм для змінної мережі. Після того, як ви визначите розмір вашої фотоелектричної системи на основі розрахованих вимог до потужності, вам потрібно буде вибрати місце з максимальним сонячним світлом і обмеженим затінюванням протягом року. Фотоелектричні масиви можна встановлювати на даху будинку, на землі або спорудах іншого типу.
Наведемо деякі з міркувань щодо розташування масиву:
Відповіді на деякі з цих питань допоможуть визначити найкращі можливі місця для установки фотоелектричних масивів.
Оптимальний кут нахилу сонячних панелей дає можливість протягом року генерувати, за допомогою фотовольтаїчної системи, електричну енергію з максимальною ефективністю. Площа поверхні масиву залежить від вимог до пікової потужності, фотоелектричних панелей, відстані між масивами і типу підключення панелей (послідовне або паралельне). Фотоелектричні сонячні батареї не обов'язково встановлювати на плоскій поверхні - їх можна встановити на похилих стійках, сонячних трекерах або інших конфігураціях, щоб максимально збільшити кут нахилу і досягти ідеального освітлення сонцем. Площа поверхні фотоелектричного модуля буде вказана в специфікації виробника (так званий datasheet).
Оптимальний кут установки сонячних панелей, як було зазначено раніше, впливає на роботу системи. І якщо Ваша система є статичною (не має поворотної основи стеження за сонцем, або можливості зміни сезонного кута), то при плануванні проектування і установки фотоелектричної системи важливо враховувати положення сонця і кут сонячного випромінювання з координатами широти і довготи сонячних панелей.
Важливі два кута:
Азимут сонця: горизонтальна проекція сонця щодо розташування сонячних панелей;
Висота сонця: висота сонця над горизонтом.
На стандартному компасі північ дорівнює 0 ° (або 360 °), схід - 90 °, південь - 180 °, а захід - 270 °.
Деякі програми розрахунку сонячної активності використовують південь замість півночі, тому що обчислення простіше щодо положення сонця. Якщо південь є нульовою точкою відліку, кути азимута Сонця на захід від півдня матимуть негативні кути (на заході -90 °), а схід на південь представлений як позитивний кут (на сході + 90 °). Кут сонячної висоти дорівнює 0 °, коли сонце знаходиться на горизонті, і 90 °, якщо сонце знаходиться прямо над головою.
В залежності від часу доби і сезону широта визначається кутом і положенням сонця. Найпростіший спосіб дізнатися положення сонця на певній широті і в певний день року - це використовувати діаграму положення сонця, яка представляє собою графічне представлення висоти сонця і азимутальних кутів. Діаграми можна використовувати для визначення положення сонця на будь-якій широті в будь-який час року. Діаграми руху сонця допомагають оцінити вплив затінення на фотоелектричні батареї і інші типи сонячних колекторів. У цих таблицях показані шляхи сонця під час сонцестоянь і рівнодень. У дні рівнодення в кожній точці екватора сонячна висота становить 90 ° в сонячний полудень.
Сонцестояння визначають мінімальні і максимальні кути сонячної висоти і діапазон сонячного шляху протягом року.
Сонячне вікно являє собою діапазон шляхів сонця між зимовим і літнім сонцестоянням на певній висоті. Фотоелектричні батареї повинні бути розташовані під кутом до сонячного вікна для максимального збору світла. Сонячні доріжки довше влітку і коротше взимку - максимальна їх висота між зимовим і літнім сонцестоянням буде варіюватися на 47 °.