Отримати детальний розрахунок
Головна » НІЧНИЙ ТАРИФ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ – НОВИЙ СПОСІБ ЗЕКОНОМИТИ

НІЧНИЙ ТАРИФ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ – НОВИЙ СПОСІБ ЗЕКОНОМИТИ

Ночной тариф на электроэнергию – новый способ сэкономить
18
Серпень

Для абонентів електромереж України тарифікація електричної енергії здійснюється відповідно до нормативно-правових актів, встановлених Кабінетом Міністрів України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НКРЕКУ. Тарифікація може бути як стабільною, так і багатозональною. В даний час значно збільшилася кількість користувачів, які обирають тарифи на день ніч. Абоненти стають грамотнішими і воліють раціональне споживання електрики з користю для енергосистеми та для власного гаманця.

Зміст статті:

Многозонные тарифы: кому и зачем это нужно?

Багатозонні тарифи: кому і навіщо це потрібне?

2015 року уряд спростив перехід на багатозонний облік електроенергії. Відповідно до постанови КМУ, для побутових споживачів — власників багатозонних лічильників діють розрахунки за диференційованими за періоди часу коефіцієнтами:

  1. Власники двозонної програми платитимуть:
  • 0,5 нічний тариф електроенергії в проміжку з 23 години вечора по 7 годину ранку;
  • в інший час – повну вартість.

      2. Власники тризонної програми платитимуть:

  • 1,5 ціни за електроенергію під час пікового навантаження — з 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00 год;
  • повну вартість в напівпіковий годинник - 7:00 - 8:00; 11:00 – 20:00; 22:00 – 23:00;
  • 0,4 ціни під час мінімального нічного навантаження - з 23 години вечора по 7 годину ранку.

Населення така градація вигідна. Залишається лише вибрати для себе одну з програм, що найбільше відповідає режиму роботи та розкладу дня більшості членів сім'ї.

Для населення тарифи на електроенергію день ніч Україна з 2018 по 31.12.2020 р. складали:

  • 0,90 грн за 1 кіловат-годину за обсяг до 100 кВт·год з 01 травня по 30 вересня — для тих, хто проживає в будинках, оснащених кухонними електроплитами;
  • для мешканців будинків, оснащених згідно з правилами електроопалювальними пристроями, ціна становила:

0,90 грн за обсяг до 100 кВт·год - з 01 травня по 30 вересня;

0,90 грн за обсяг до 3000 кВт·год - з 01 жовтня по 30 квітня;

  • 1,68 грн понад зазначені обсяги - день;
  • 0,5 ціни – ніч.

Тарифікацію було встановлено Постановою НКРЕКУ №220 від 26.02.2015 р., зареєстрованою у Міністерстві юстиції 02.03.2015 №231/26676. У цьому документі тарифи на електроенергію на день ніч Україна в 2020 р. враховували пільгові обсяги споживання для будинків з електроопаленням та електроплитами.

Постановою КМУ №483 від 05.06. 2019 р. та № 453 від 16.04.2022 р. (зміни) пільги скасовано та встановлено тариф день ніч 2021 р. для населення на період з 01.10.2021 по 31.10.2022 р.:

  • 1,44 грн за 1 кВт·год при спожитому обсязі до 250 кВт·год – день;
  • 1,68 грн за 1 кВт·год при спожитому обсязі понад 250 кВт·год – день;
  • 0,5 ціни – ніч.

Навіщо це потрібно державі? В енергосистемі України ключову роль відіграє користувач, оскільки принцип її роботи — генерація завжди має відповідати споживанню. Кожна значна зміна навантаження – це виклик для енергосистеми. Наприклад, вранці при масовому включенні кухонної техніки, лампочок, бойлерів та інших електроприладів, навантаження різко зростає понад пікове значення.

При цьому може погіршитися одна з найважливіших характеристик якості напруги мережі — частота. Зниження частоти нижче допустимого рівня може спричинити розвал енергосистеми та масове відключення всіх абонентів країни. Щоб цього не допустити, застосовуються так звані віялові відключення - спочатку автоматикою відключаються споживачі 3-ї категорії, можливо, навіть 2-ї категорії.

Іншим способом стабілізувати частоту є збільшення потужності генерації у періоди пікового навантаження. Об'єкти генерації можна узагальнити у три базові групи:

  1. Атомні електростанції відносяться до об'єктів базової генерації. Хоча вони й виробляють найдешевшу за собівартістю енергію, але за специфікою роботи атомного реактора не здатні швидко змінювати потужність.
  2. Гідроелектростанції, теплові станції на газових турбінах, сонячні електростанції, станції на біопаливі забезпечують енергоринок середньою за вартістю енергією. Такі ЕС можуть нарощувати потужність у ранковий, денний та вечірній час та дещо зменшувати виробництво е/е вночі.
  3. Теплові та гідроакумулюючі електростанції, ТЕЦ здатні працювати в піковому режимі. Вони можуть швидко покривати ранкові та вечірні максимуми навантаження, компенсувати раптові великі потреби при аваріях та непередбачених ситуаціях через погодні умови. Електроенергія цієї групи – найдорожча.

Для роботи енергосистеми сприятлива мінімальна різниця між нічним та денним навантаженням. З метою рівномірного розподілу споживання потужності за часом та згладжування максимумів користувачів стимулюють переходити на нічний тариф на електроенергію в Україні 2021 р.

Как получить больше выгоды от ночного тарифа? width="1373" height="457" />

Як перейти та підключитися?

Нині багато користувачів вже мають смарт-лічильники електроенергії — останніми роками обленерго централізовано здійснює їх планову заміну замість звичайних. А у багатоповерхових новобудовах, як правило, одразу встановлюються багатотарифні вимірювальні прилади. Абонент може самостійно придбати лічильник день ніч тариф після погодження його типу та характеристик з обленерго.

Порядок переходу побутових споживачів на тарифи диференційовані за періодами часу:

  1. У разі самостійного придбання електролічильника абонент повинен звернутися до обленерго із заявою для його параметризації. Плату за первинну параметризацію для побутового споживання скасовано з 01.11.2015. Служба метрології разом із налаштованим приладом надає акт про програмування. Далі споживач звертається до РЕМ із заявою про перехід на розрахунки за е/е за тарифами, диференційованими за періодами часу, отримує рахунок та оплачує вартість комплексної послуги з влаштування багатотарифного обліку. Після оплати, фахівці РЕМ виконують установку, складають акти заміни, пломбування та позачергової технічної перевірки засобу обліку.
  2. У разі придбання засобу обліку в РЕМ, споживач звертається із заявою про перехід на розрахунки за спожиту електрику за двозонною або тризонною програмою, отримує рахунок та оплачує вартість комплексної послуги з влаштування багатотарифного обліку. Заміна багатотарифного лічильника та надання актів провадиться після оплати абонентом вартості послуги за рахунком.
  3. Якщо електролічильник вже встановлено та працює в системі АСКУЕ-побут, абонент звертається до РЕМ із заявою про перехід на розрахунки за е/е за тарифами день ніч. Параметризація вимірювального приладу виконується працівниками РЕМ віддалено, якщо є технічна можливість та характеристики засобу обліку підтримують можливість переходу на три або двотарифні програми.

У всіх 3-х випадках вносяться зміни до договору про надання послуг з розподілу е/е та паспорт точки комерційного обліку. Далі споживач повинен звернутись до постачальника електроенергії з копією паспорта точки комерційного обліку. Адже кінцеві розрахунки за електрику користувачі роблять саме з постачальником.

Як отримати більше вигоди від нічного тарифу?

Як скоро споживач почне отримувати вигоду від переходу на тарифи на електроенергію день ніч Україна 2021 року, який діє й нині? Залежить від багатьох причин: загальної щомісячної витрати е/е, його структури, а також від технічних можливостей побутових приладів перенесення роботи на нічний час. Необхідно проаналізувати все, що мені потрібно вночі та вдень, і дисциплінувати себе щодо раціонального розподілу споживання за часом. Зупинимося докладніше на пристроях, які можна без проблем використовувати з 23 години вечора по 7 годину ранку - вони будуть економити півціни на електроспоживання в нічний час:

  • пароварка, мультиварка та хлібопічка;
  • електросушарка, електродуховки з функцією сушіння овочів, ягід та фруктів;
  • пральна машина;
  • холодильник, морозильна камера - працюють цілодобово;
  • електрофен;
  • обігрівачі, тепла підлога, кондиціонери, бойлери.

Організуйте свій побут раціонально і ціна питання буде дуже помітною в рахунку за електроенергію в перший місяць багатотарифної програми.

Останні новини