Блог > НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ

НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ

Самые большие солнечные электростанции в Украине
14
Серпень

Сонячні електростанції в Україні почали стрімко будувати з 2010 року. За рік до цього почав діяти “зелений” тариф для стимулювання виробництва електроенергії з використанням енергії альтернативних джерел. У 2010 році було введено в експлуатацію СЕС сумарною потужністю 3 МВт, а в 2020 році цей показник склав 6320 МВт. Частка СЕС в загальній генерації України в першому кварталі 2021 року склала близько 6%.

Стрімкий розвиток сонячної енергетики обумовлено сприятливим розташуванням – річна інсоляція в Україні знаходиться на одному рівні з країнами, які активно використовують енергію сонця, наприклад, Швеція, Німеччина і США. Якщо вам цікаво, чи є в Україні сонячні електростанції, які входять в число найпотужніших в світі – нижче наведено короткий огляд.

Действующие солнечные электростанции в Украине

Зміст статті

Найбільші сонячні електростанції в Україні

Найбільші діючі сонячні електростанції в Україні були побудовані в 2018 – 2019 роках. Зупинимося на них докладніше.

1. Нікопольська СЕС

ТОВ «Солар-Фарм-1» – найпотужніша промислова сонячна електростанція в Україні. 16 лютого 2019 року почала генерувати «зелену» е/е. Розташована на Дніпропетровщині поруч з селом Старозаводське Нікопольського району на території колишнього кар’єру. Будівництво почалося в жовтні 2018 р приватною компанією ДТЕК в кооперації з China Machinery Engineering Company. Особливості об’єкта:

 • потужність становить 246 МВт;
 • може забезпечити електроенергією близько 100 000 домогосподарств;
 • інвестиції в будівництво – 230 млн євро;
 • встановлено 750 000 сонячних панелей виробництва Trina Solar;
 • щорічне скорочення викидів СО2 в атмосферу на 300 000 тон;
 • найбільша СЕС Європи.

2. Покровська СЕС

Друга за потужністю промислова сонячна електростанція почала виробництво електроенергії 31 жовтня 2019 року в Дніпропетровській області, Нікопольському районі біля с. Покровське та м. Покров. Належить приватному енергетичному холдингу ДТЕК. Під будівництво була використана територія відпрацьованого кар’єру з видобутку марганцю, непридатна до ведення сільського господарства. Особливості об’єкта:

 • потужність становить 240 МВт;
 • виробляє близько 400 млн кВт * год на рік екологічно чистої е/е;
 • інвестиції в будівництво склали 200 млн євро;
 • встановлено 840 000 сонячних панелей компанії Risen (КНР);
 • екологічний ефект – скорочення викидів

3. Кам’янець-Подільська СЕС

Введена в експлуатацію в березні 2019 в с. Панівці Кам’янець-Подільського району на Хмельниччині. Особливості об’єкта:

 • пікова потужність – 63,8 МВт;
 • щорічне виробництво е/е близько 68,2 ГВт / рік;
 • може забезпечити третину домогосподарств в м.Кам’янець-Подільський;
 • викиди вуглекислого газу зменшилися на 67 000 т щорічно;
 • інвестиції в будівництво – близько 55 млн. дол .;
 • встановлено 220 000 монокристалічних батарей Longi Solar;
 • генеральний підрядник будівництва – українська компанія KNESS.

Де ще в Україні сонячні електростанції індустріального масштабу? У Миколаївській області розташована СЕС “Березанка” потужністю 52,9 МВт, “Лиманська” і “Дунайська” – в Одеській області, мають потужність 43,4 МВт і 43,14 МВт відповідно.

На окрему увагу заслуговує сонячна електростанція в Україні “Солар Чорнобиль-1”, побудована в рамках реалізації політики консорціуму компаній Rodina-Enerparc AG з розвитку проектів і будівництва СЕС на територіях, постраждалих від аварії на ЧАЕС. СЕС потужністю 1 МВт офіційно відкрили 5 жовтня 2018 р в перспективі планується її масштабування до 100 МВт. Розташована Solar Chernobyl на проммайданчику ЧАЕС, безпосередньо у 4-го енергоблоку.

Как работает солнечная электростанция

Як працює сонячна електростанція

Сонячна електростанція працює завдяки фотоелектричному ефекту. Науковою мовою, фотоефект – це явище випускання електронів речовиною під дією світла. Впорядкований рух електронів в зовнішньому полі утворює електричний струм, іноді званий фотострумом.

СЕС – це інженерна споруда, що перетворює сонячну радіацію в електричну енергію. Для того щоб електростанція виробляла е/е, необхідні:

 • сонячні панелі (вони ж фотоелектричні модулі) – для перетворення випромінювання сонця в постійний електричний струм;
 • інвертори – перетворювачі постійного струму, що виробляється фотоелектричними модулями, в змінний для передачі його в енергосистему і харчування побутових споживачів.

Найбільша сонячна електростанція в світі

Станом на 2021 рік найбільшою сонячною електростанцією в світі є Bhadla Solar Park в Індії. Трохи цікавих фактів про парк:

 • пікова потужність об’єкта – 2245 МВт;
 • інвестиції в будівництво склали 1,4 млрд. Дол. США;
 • забезпечує найнижчу вартість сонячної е/е в Індії – за станом на початок 2021 року 3,4 цента США за кВт * год;
 • займає площу 5700 га;
 • розташована в пустельному районі в Бхадле з середньою температурою повітря 47 ° C;
 • часто бувають пилові бурі та гарячий вітер;
 • введення в експлуатацію був поетапним – з лютого 2017 року по вересень 2018 р .;
 • в 2017 р фінансована розробка автоматизованого очищення панелей.

З початком роботи на повну потужність парк став найбільшим повністю введеним в експлуатацію сонячним проектом в світі потужністю 2 245 МВт.

Сонячна енергетика є хорошою екологічно чистою альтернативою викопним видам палива. На тлі постійного зростання цін на е/е, інвестиції в сонячні електростанції в Україні з кожним роком стають все більш раціональними. Цьому сприяють розвиток нових технологій, масштабування виробництва і поступове зниження вартості обладнання для СЕС.

Останні новини
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ ДЛЯ ДОМУ
21
Вересень

СКІЛЬКИ ПОТРІБНО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ ДЛЯ ДОМУ

Сонячна енергетика займає надійні позиції в загальному виробленні електроенергії України. У 2020 році було встановлено СЕС сумарною потужністю 6320 МВт, що на 1395 МВт перевищило попередній рік. Частка електрики, виробленої з енергії сонця, в загальній...

Детальніше
ОКУПНІСТЬ СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ І СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ
17
Вересень

ОКУПНІСТЬ СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ І СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ

На земну поверхню потрапляє величезна кількість сонячної енергії. Сонце постачає 99,98% всієї енергії Землі, 0,02% – геотермальна. Річний сумарний потік енергії сонця на території України становить від 1187 до 1405 кВт/кв.м.*год. Всі області України придатні...

Детальніше
ВИРОБНИЦТВО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ
15
Вересень

ВИРОБНИЦТВО СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ

В останні роки технології використання енергії сонця значно просунулися вперед у всьому світі у зв’язку з необхідністю екологічності, захисту нашої планети, використання поновлюваних джерел енергії. Фотоелектричні установки отримали неймовірну популярність на приватному ринку житлових будинків...

Детальніше
СКІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ ВИРОБЛЯЄ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ В ДЕНЬ
10
Вересень

СКІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ ВИРОБЛЯЄ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ В ДЕНЬ

У сонячних електростанціях застосовуються фотоелектричні технології, що дозволяють отримувати електрику з енергії сонця. Всі фотоелектричні системи індивідуальні і важко сказати точно, скільки електроенергії буде виробляти саме ваша. У цій статті ми детально розберемося, як розрахувати...

Детальніше
ЯК ПРАЦЮЄ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ
20
Серпень

ЯК ПРАЦЮЄ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ

Сонячна електростанція (СЕС) – це інженерна споруда, що перетворює сонячне світло в електричну енергію. Яким чином це відбувається і як працює сонячна електростанція – читайте в цій статті. Для виробництва електрики з енергії Сонця існують...

Детальніше
ЩО КРАЩЕ — ВІТРОГЕНЕРАТОР ЧИ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ?
18
Серпень

ЩО КРАЩЕ — ВІТРОГЕНЕРАТОР ЧИ СОНЯЧНА БАТАРЕЯ?

Щоб розібратися, що краще – вітрогенератор чи сонячна батарея, необхідно усвідомити особливості їх роботи, а також проаналізувати початкові інвестиції та окупність систем. Для цих установок загальною є використання енергії відновлюваних джерел для виробництва електроенергії. Механізм...

Детальніше
НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ
14
Серпень

НАЙБІЛЬШІ СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ В УКРАЇНІ

Сонячні електростанції в Україні почали стрімко будувати з 2010 року. За рік до цього почав діяти “зелений” тариф для стимулювання виробництва електроенергії з використанням енергії альтернативних джерел. У 2010 році було введено в експлуатацію СЕС...

Детальніше
З ЧОГО ВИГОТОВЛЯЮТЬ СОНЯЧНІ БАТАРЕЇ?
10
Серпень

З ЧОГО ВИГОТОВЛЯЮТЬ СОНЯЧНІ БАТАРЕЇ?

Сонячна батарея – це об’єднання фотоелектричних перетворювачів, які перетворюють енергію сонця в постійний електричний струм. Нижче наведено опис складу, структури і з чого саме зроблені сонячні батареї для забезпечення їх ефективної та надійної роботи. Зміст...

Детальніше