Геліосистема - це пристрій для перетворення енергії сонця на інші види енергії, наприклад, теплову або електричну за допомогою теплової. Найпоширенішою геліосистемою є сонячний колектор. Він збирає інфрачервоний спектр сонячного випромінювання для нагрівання матеріалу-теплоносія. Простим прикладом є металева пластина чорного кольору. Поглинена теплова енергія збирається шляхом охолодження пластини матеріалом-теплоносієм, який проходить у трубках через задню поверхню.
Залежно від технології і температури носія, геліосистеми бувають не концентровані і концентровані. Перша технологія застосовується у звичайних побутових колекторах, призначених для опалення та гарячого водопостачання приватних будинків та дач.
Концентровані системи складаються з масиву розташованих під оптимальним кутом оптичних пристроїв, що фокусують сонячне світло на невеликому приймачі, збільшуючи концентрацію світла в десятки разів. Концентрована технологія застосовується у високотемпературних колекторах для отримання температур 250 - 300 ° C для комерційних потреб та промисловості. Концентровані геліосистеми, також використовуються для отримання пари та виробництва електроенергії потужними промисловими електростанціями з паровою турбіною та електрогенератором.
Зміст статті:
В даний час існує безліч видів геліотермальних систем. Відповідно і застосування вони мають різноманітне:
Для цих та інших потреб використовуються геліосистеми різного типу, конструкцій та функціонального призначення. Функціонально їх можна поділити на сезонні, які призначені для застосування при плюсовій температурі на вулиці, і цілорічні вони можуть застосовуватися незалежно від пори року і температури.
Сезонні геліосистеми (вони ж - термосифонні) призначені для використання лише влітку та в сезон весна-осінь. Конструктивно вони є моноблочними пристроями, що складаються з сонячного колектора, зафіксованого на металевому каркасі, і з'єднаного з ним резервуара з водою. Сезонність застосування термосифонних геліосистем обумовлена неминучим замерзанням води при зниженні температури повітря нижче 0 °C, що унеможливлює використання її взимку.
Заміна води антифризом не вирішить питання сезонності експлуатації - всі компоненти моноблочних систем знаходяться на вулиці і прямо схильні до впливу температури навколишнього середовища. А в колекторах з непрямим нагріванням навіть при застосуванні фреону, вода замерзне у вхідних трубках або резервуарі-накопичувачі.
Сезонні пристрої мають такі переваги:
Сезонні геліосистеми бувають відкритими та закритими.
Цілорічні системи застосовують у будь-яку пору року. Їхня ефективність залежить не від температури навколишнього середовища, а від інтенсивності сонячного світла. Всесезонні геліосистеми складаються з наступного обладнання:
Між колектором та накопичувальним баком переміщається теплоносій, який не замерзає, наприклад, фреон. Цілорічна геліосистема взимку дозволяє більшою мірою забезпечити гарячим водопостачанням та опаленням приватний будинок.
Типи сонячних колекторів, що застосовуються у цілорічних геліосистемах:
Збільшити продуктивність системи можна з'єднавши кілька колекторів послідовно.
Забезпечити будинок теплом та гарячою водою можна різними способами. Сонячна енергія надає ефективний, раціональний та екологічно чистий спосіб забезпечити тепло за допомогою різних сонячних технологій. Застосування для цієї мети як геліосистеми, так і фотоелектричної системи має переваги та недоліки.
Фотоелектрична система складається з сонячних панелей, інвертора для перетворення постійного струму в змінну та монтажну конструкцію. Деякі види сонячних електростанцій (СЕС) комплектуються акумуляторами для накопичення та зберігання енергії. До додаткових компонентів станції відносяться контролер заряду, система моніторингу та інше обладнання, що сприяє збільшенню ефективності та довговічності фотоелектричної системи.
СЕС прямо перетворює сонячне світло на електроенергію, що застосовується для електропостачання побутових та промислових споживачів, у тому числі живлення теплових насосів, електрокотлів, конвекторів, інфрачервоних обігрівачів та інших пристроїв. Для вибору потужності СЕС і для забезпечення опалення будинку необхідно визначити сумарне споживання електроенергії в кіловат-годину (кВт⋅год) усіма електроприладами. Точніший розрахунок та вибір оптимального варіанту виконують інженери компанії-установника.
Головними перевагами геліосистем та сонячних батарей є:
Основною перевагою геліосистеми є її вища ефективність. Однак застосування сонячних батарей для опалення за багатьма параметрами є більш економним та раціональним варіантом. В цьому випадку відсутня система подачі теплоносія в будинок і немає потреби інтегрувати теплообмінники.
Особливості експлуатації геліосистем та фотоелектричних систем залежать від типу, характеристик, комплектації, ємності/потужності обладнання, допустимих температур та технології роботи. Ці та інші нюанси описані в технічній документації та паспорті виробника.
Найкращим рішенням буде дізнатися про всі особливості експлуатації, технічні параметри та ціну системи в інженерів компанії-установника ще на етапі планування. Фахівці підберуть найбільш раціональний, економічно вигідний та ефективний комплект для вашого конкретного випадку за оптимальною ціною. Профільні компанії забезпечують професійний монтаж та обслуговування фотоелектричних та геліосистем, забезпечуючи тим самим їх надійність, безпеку та довговічність.